Новини от бранша
- Роза Дамасцена
- Nov 12, 2015
- 2 min read

Розовият цвят, набран в България тази година е наполовина на нормалната реколта. Добрата новина за производителите на розово масло обаче е, че българското розово масло е сред най-търсените и съответно със завидно висока цена - над 40% спрямо миналогодишната, която беше 6600 Евро за килограм.
“Слабата реколта вдигна сериозно цената и на международните пазари се търгува на рекордните 9500 - 11000 Евро за килограм“, сочат производители.
Миналата година добивът от декар беше средно 450-500 кг, а сега е едва около 200 килограма. Студените дни през април, когато се развиват розовите храсти, и последвалите високи температури без дъжд са повлияли на цъфтенето. Заради слабата реколта розоберът в неговия регион официално приключи на 10 юни, което е твърде рано. За първи път от тази година в новия програмен период производителите на традиционните български сортове маслодайна роза ще получат допълнителна подкрепа. Тя ще е в размер на 100 лв. на декар, които стопаните ще получат към 30-те лева за обработването на градините. Това съобщи земеделският министър Десислава Танева.
От думите й става ясно, че произведеното у нас розово масло задоволява 40% от световното търсене. „Отбелязва се траен тренд на увеличаване на площите с българска маслодайна роза“, споделя още министърът.
Предвидени са и допълнителни средства за производителите на традиционни български сортове.

През октомври миналата година България успя да защити българското розово масло като продукт със защитено географско обозначение в Европейския съюз. От години производителите настояват за държавен контрол в сектора.
"За първи път, след като защитихме пред Брюксел географското указание, производителите, които искат да го слагат на етикетите си, ще трябва да бъдат проверени от сертифициращ орган", посочи Филип Лесичаров от сдружение "Българско розово масло”. Производителите продължават да се оплакват, че фалшиви смески се представят в Китай или Франция за българско розово масло и подбиват цената на истинския български продукт наполовина.
Comments